Új családtag a Drón-os flottámban: DJI NEO
Elég jól összeismerkedtünk ahhoz, hogy megosszam másokkal, de egyben mások tapasztalataira is kíváncsi vagyok, így nagy szeretettel várom, KÉREM a véleményeket, hozzászólásokat.
Utolsó módosítás dátuma: 2024.10.01. 13:15
Nem gondoltam, hogy amikor ezt a bejegyzést létrehozom, kapok hideget, meleget, kioktatásokat, hiszen az volt a szándékom (de minek is magyarázom, ha elolvasva az egész bejegyzést ez nem derült ki?), hogy bemutassam az ismerkedési folyamatomat az új NEO-val, próbálgattam, tanultam (saját hibámból is!)!
Köszönöm szépen, az észrevételeket, ha majd valódi repüléseket fogok végezni, ezek szerint fogok eljárni!
Ez a bejegyzés nem lesz kész soha, nem is zárom le, hogy folyamatosan frissíthessük közös tudásunkat, tapasztalatainkat.
![]() |
Az eredeti csomaghoz semmilyen tároló táskát nem adnak! |
Itt az elején szögezzük le, játéknak néz ki, DE NEM AZ, miért is?
- ugyan C0 kategóriás,
- 135 gr az MTOM-ja,
- nem kell hozzá A1 pilóta vizsga (ha nem kereskedelmi használatú),
- nem kell hozzá felelősség biztosítás (ha nyílt kategóriában, szabadidős használatú),
- ha nem DJI RC-vel van irányítva, akkor max 30 méter magasra, 50 méter távolságra képes eltávolodni a pilótától,
- Magyarországon a jogszabályok betartásával lakott területen csak 30-45 nappal előbb kérelmezett "Eseti légtér engedély" bírtokában repülhet, a földtől eltávolodva!
DE, mivel kamera van benne (GDPR!) és adatrögzítésre alkalmas, így a Közlekedési Hatóságnál regisztráció köteles, valamint az üzembentartónak is a hatóságnál regisztrált pilótának kell lennie, de 18 év alatti csak akkor repülhet vele, ha vizsgával rendelkező személy (pilóta) van vele.
A DJI hatalmasat lépet, forgalomba hozott egy olyan picike drónt, amit kifejezetten a szelfi készítést kedvelőknek kedvez, automatikus programjainak köszönhetően képes sok mindenre, és semmilyen segédeszköz (távirányító/telefon) sem kell hozzá. A drón szoftvere AI képességekkel van ellátva, így képes azonosításra és követésre, hab a tortán, hogy hangot is tud rögzíteni a videókhoz (a DJI FLY app használatakor a telefon mikrofonját használva, az APP a NEO szörnyű sivító hangját kiszűrve!
Abszolút felrúgja a jelenleg érvényes drón jogi szabályozást, kilóg a drónok sorából, és szerintem úgy fogják használni, mint egy játékot! A jogszabályok módosítása pedig, ugyanúgy nem fogja követni a változásokat, mint ahogy a KRESZ sem követi az e-rollerek megjelenését és használatát.
Első benyomásaim: jó játék, hatalmas szórakozás, de érdemes szem előtt tartani, hogy megvannak a korlátai:
- könnyű 135 gr, a szélállósága Level 4 (28 Km/ó), tehát csak óvatosan. Ha nagyon megdől akkor leállítja a programot (repülést),
- ici-pici, viszont jól látható, jobban, mint a Mini 3!
- Telefonnal (DJI FLY APP), jól irányítható,
- Az automata (programozott) módok végrehajtása során, bármikor be lehet avatkozni, de csak akkor, ha távvezérelt. Telefonos APP-ban, program végrehajtás közben elő lehet hozni a virtuális Joysticket, és meg lehet szakítani a műveletet!
- nem távrepülésre találták ki, szerintem erre nem is alkalmas, bár láttam videót, ahol elküldték 1 km távolságra, de épphogy visszaért!
- azt írják, víz felett kellő távolságot tartsatok, sokan elmerítették már!
- többször olvastam, hogy újként vásárolt NEO "Elrepült" státuszra volt beállítva, mint az enyém is, úgy tűnik, hogy valami ellenőrzési lazaság van a rendszerben. Tudni kell, hogy "Elrepült" státusz nem kikapcsolható se a szerviz, se a support által, csak drón cserével
- oldható meg, ezért erősen javasolt a DJI Care Refresh biztosítás. Nekem egy napon érkezett az új, mint amikor a régit elszállították, Care express igénybevételével, 19€ volt a költsége, holott nem én követtem el az "Elszállva" hibát!
- a jelenlegi jogszabályokba nem illeszkedik be a NEO, pld. a VLOS sem, az automata módokba beavatkozni külső vezérlő eszköz nélkül nem lehetséges, legalább is azonnal nem.
Eddig (1 hét) alatt 4 problémába ütköztem:
- Újonnan vásároltam a MyActionCam WEB shopjában, kedvezményesen alkalmazva a Drone Hungary kedvezmény kódját (köszönöm szépen!), a doboz bontatlan volt, hiszen én húztam le a záró csíkót a nyitó fülről. Ennek ellenére nem tudtam volna felszállni vele, mert "Elszállt" státusza volt as DJI nyilvántartásába. Ezt a státusz se szerviz, se Support nem tudja törölni, a történetem itt olvasható.
- A követő móddal többször meggyűlt a bajom, mind a FOLLOW és Mind a DirectionTrack módokban. A jelenség: a program elindul, visszaszámol, majd eltávolodik a drón, aztán semmi hibaüzenet, a követés leáll, a drón vagy ott marad egy helyben, vagy visszajön és le akar szállni a tenyerembe. Egyenlőre az okát még nem sikerült azonosítanom, de valószínű az azonosítással van valami baja.
- Egy mai próba során DJI FLY irányítással "Manual" módban, a virtuális Joystick-ekkel vezérelve, elértem az 50 méteres távolságot, hangosan üzent, hogy elértem a maximális távolságot, azán a magasságot 30 méteren, de ettől kezdve a joystick-ekre semmi reakció, a Land nyomógombra leszállt volna, de nem találtam rá a Return HomePoint lehet5őségre, így megoldásként közelebb mentem hozzá, a vezérlés újra működött és le tudtam szállítani.
- A hangrögzítéssel is meggyűlt a bajom, de eddig még nem tudtam megállapítani a hiba okát, forrását. Eddig DJI Mic2 Bluetooth telefonhoz kapcsolásával használtam és azt tapasztaltam, hogy a videó indulásával, a hang nem indult azonnal, hol veszett el, nem tudom, ezt még ki kell deríteni, aztán néhány másodperc múlva már van hang, de a száj mozgása nem volt szinkronban a hang-al
Kapcsolat a Drón-al
Ha a DJI FLY a vezérlő, akkor a telefon a WiFi-t használja az adatkapcsolatra, ennek nyűgével-bajával, bizonytalanságával együtt.
Ha viszont a vezérlést a DJI RC-N3 látja el, akkor Ocusync 4 rendszer szerinti a drón és a RC-N3 táv közötti kapcsolat.
A Drón nem tartalmaz SD kártya foglalatot, viszont 22GB belső memória áll rendelkezésre adattárolásra, ez 4K videó esetén 40 perc. A belső táron tárolt adatok közvetlenül a drón USB-C csatlakozóján keresztül számítógépre kapcsolható és adatátvitellel, InternalDisk-ként használható, érhető el a számítógépről. Tudni kell, hogy a Drón 3 féle fájlban tárolja a rögzített videót: mp4 maga a videó fájl, srt, a drón képrögzítési adatai (kamera és GPS), valamint egy hangfájlt rögzít szinkronban. Ha a DJI FLY App-on keresztül (Album) másoljuk ki a videót, akkor az APP a 3 fájlt egybemásolja és így tárolja ki a telefonra, Quick WiFi kapcsolattal, nálam ez 35 MB/s sebességű letöltést eredményezett.
Én a legbiztonságosabb irányításként az RC-N3-at tartom, a FPV móddal kapcsolatosan semmi ismeretem, és semmi tapasztalatom nincsen!
Hangrögzítés
Maga a drón nem alkalmas hangrögzítésre, nincs beépített mikrofonja. Viszont, ha (CSAK!) a telefon DJI FLY APP-al össze van kapcsolódva, akkor a FLY kezelő felületén megjelenik egy mikrofon ikon, amit rábökéssel be/ki lehet kapcsolni. A hangot a FLY APP egy külön hang fájlban rögzíti és amikor exportáljuk (letöltjük) a videót, akkor szinkronizálja a videóval és hozzáilleszti a hangfájlt is. Továbbá kiszűri a NEO sivító hangját, így a beszéd (hang) elfogadható (nem stúdió minőségű!).
Eddig mindig a DJI Mic2-öt használtam a hang rögzítéshez (Bluetooth) a telefonnal párosítva. Lehet, hogy ez okozza a hang kimaradást, vagy csúszást, ezt még tesztelni szükséges.
Ma kipróbáltam DJI Mic2 nélkül is, ugyanúgy vannak kihagyások.
A következő videóban azt mutatom meg, hogy megszakad a programozott követő mód, és visszajön a kézbe való leszálláshoz, az okát eddig még nem sikerült kiderítenem.
A tesztelések, vagy hibakeresések során a telefon képernyőről videó rögzítést szoktam kérni és milyen jó, most ezt visszanézve és kiértékelve, egyértelmű, ha a DJI FLY APP, ha repülés közben a háttérbe kerül (most a kamerát hoztam előre), biztonsági okokból a repülési programot megszakítja, és visszatér a kezemhez a leszálláshoz. JOGOS, hiszen a vezérlés látványa a "VLOS" megszakadt azzal, hogy a figyelmem levettem azáltal, hogy a háttérbe került, íme a videó, bizonyítékként!
Nos az eddig ismeretlen hibának tűnő jelenség megoldva!
Amennyiben a vezérlést végző DJI FLY APP a telefonon a háttérbe kerül, érthető, hogy biztonsági okokból ma program megszakításra (repülés) kerül és a drón visszatér a kézbe való leszálláshoz.
Frissítés: 2024.09.26 14:00 - Megvolt az ebéd, és összeszerkesztettem a videót, ami megmutatja, hogy miért jön vissza a NEO, program végrehajtás során, azaz miért szakítja meg a repülést "váratlanul, nem is kérve, hogy térjen vissza" ? Hát persze a mozdulatlanság, csak emlékezni kéne a Kezelői Kézikönyvre, ott jól le van írva, ha megállsz mozdulatlanul 3 mp-ig, akkor az a leszállító parancsot aktiválja, csak én balga, elfelejtettem, nem úgy mint a NEO AI rendszere, az emlék a parancs kérelem módjára!
Frissítés: 2024.09.26 16:00 - Ma megvolt az első "Elrepülés", összeszerkesztettem egy videót az eseményről. Két alapvető ok volt az "Elvesztésnek":
- Ha nem tudsz angolul és nem érted mit üzennek neked;
- Ha erősebb a szél mint Level 4, akkor bizony a Sport mód sem menti meg a drónodat, önállósítja magát és száll a szelek szárnyán.
Utólag okos vagyok, az AirData utólagos elemzése segített, hogy felismerjem saját hibáimat (tanulság = figyelmeztetést figyelni, érteni és értelmezni kell, de főleg helyesen reagálni. Ja és 50% akkuval ne kezdjél hosszabb műveletet!)
- Ha viszont DJI FLY App-al van összekötve (WiFi !!!), akkor mód van a beavatkozásra bármikor, kétféle módon is:
- a PIROS STOP gombot bármikor meg lehet nyomni, a program félbeszakad és a NEO ott lebeg új utasításra várva;
- vagy a DJI FLY vezérlő felületén a bal alsó sarokban lévő Joystick virtuális vezérlő megjelenítését lehet kérni, ilyenkor a NEO megáll, de a program továbbra aktív marad, azaz az AI továbbra is azonosít, de a Joystickkel be lehet avatkozni és azonnali leszállást is lehet kérni.
Frissítés: 2024.09.26 18:45
... és végül, de nem utolsóként összeszerkesztettem egy lezáró videót, amiben megkísérlem bemutatni, hogy a DJI NEO drónnal mi módon lehet/kell biztonságosan repülni.
Én a csak vezérlő nélkül nem fogom használni, a DJI FLY telefonos APP-ot mindig fogom használni, hogy bármikor beavatkozhassak a repülésbe, ehhez pedig minimum az APP-al való használat szükséges, természetesen a legtöbb és legbiztonságosabb vezérlést a drón DJI RC-N3 - DJI FLY APP biztosítja, és a legnagyobb szabadságot is (120 m, távolságban VLOS!) adja.
Végére értem, ha lesz kérdés, hozzászólás, vagy valami újdonságra rájövök és kipróbáltam, akkor még akár folytatni is fogom, de most ITT A VÉGE Fuss el véle!
Frissítés: 2024.09.27 09:00 - Többször észleltem, hogy a WiFi kapcsolat harmat gyenge, néhány méterre tőlem (követés), már 50%-os a jel erőssége, 20-30 méteren pedig már meg is szakad.
A teszt repüléseim során azt tapasztaltam, hogy ugyan picike a NEO, de mivel tömzyi, nem vékony lábai vannak, így a DJI Mini 3 (ez van nekem) sokkal jobban látható, a VLOS akár 120-150 méteren is biztosított, jól látható. De meg lehet erősíteni a láthatóságát egy erős villanó fény segítségével.
Még a Mini 3-hoz vásároltam a videón látható erős fényű, USB-ről tölthető ici-pici tépő záras rögzítésü lámpácskát, és felhelyeztem a NEO akksik hátsójára, így a villanások jól mutatják, a drón irányát is (azaz előre felé néz).
Mivel a drón 135 gr., így a plusz néhány gr. nem lépi túl a C0, 249 gr. határát!
Frissítés: 2024.10.01 10:30 - Tegnap történt (lásd a képet - széltérkép utólag!)
A néhány méteres sáv a fák feletti magasság!Jöhetnek így utólag a hasznos tanácsok, mitt kellett volna tenni?
Mint az elején már jeleztem a DJI NEO nem játék, ezért az UAS regisztráció köteles, eddig nem ejtettem szót róla, természetesen a picike el van látva az előírt (sőt, több is a saját érdekemben, ha mégis elrepülne!) fel címkézéssel, jól látható módon!
A DJI NEO már a V.3-nál tart!
Megosztott könyvtár a GoogleDRV-men, ide másoltam be néhány eredeti videó fájlt, különböző beállításokkal. A Fájl nevekben jeleztem a beállításokat.
Az első 4, az 4K 30 fps, az 5-dik 1080p 50 fps.A DJI FLY App-ban a NEO-nál van lehetőség csak videó esetében jelenik meg, módosítani a kamera szenzor utófeldolgozásain:
- Élesség,
- Zajszűrés.
Alapértelmezés szerint 0,0 az értékük, de ez már nem valódi 0, mert már az Mp4 hez van igazítva!
Nézzétek meg, aztán el lehet dönteni van-e és mennyi a különbség, és melyiket fogjátok alkalmazni. Mivel Én a NEO-t leginkább csupán szelfiként szeretném használni, így a 1080p 50 fps és 0,0 beállítást tervezem általános használatra, talán így a videók szerkesztésekor, nem kell vacakolni a korrekciókkal.
Tettem hozzá még 1 szerkesztett videót is, aminek forrása a PRO(-2,-2,ISO=100) volt, a korrekciókat szöveggel rátettem, a videó 4K 50fpf-ben lett exportálva.
Azt érdemes tudomásul venni, hogy a 4K 30 nem igazán valódi 4K, szerintem az érzékelő képe, jócskán szoftveresen korrigált, ha másért nem, akkor a szoftveres stabilizáció miatt, ezért a képméret is vágva van!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése