Gellért hegy - Citadella (átépítés alatt_2025.03.06)

Utolsó módosítás: 2025.03.07. 20:00

(.... létrehozás alatt ...)


Már régen volt amikor utoljára reptettem (hideg volt, pocsék idő, és betegség miatti szobafogság), tegnap kellemes 21 fok volt, nem volt szél, zavartalan napsütés (talán túl éles is volt, felhők nélkül, csak kék égbolt), meg volt főzve, ebédet követő rendrakás után felautóztam a Gellérthegyre, hogy gyakoroljam a reptetést és kihasználva a 2025.01.01-től megfogalmazott "Lakott terület" jogba beszerkesztett fogalmat, reptettem 2 felszálással.

Mivel már évek óta nem jártam Budapest egyik fő útvonalán - Rákóczi út - Erzsébet híd - Hegyalja út, most ezen az útvonalon közelítettem meg autóval a Citadella-t (persze le van zárva az átépítése miatt az oda vezető út), és visszafelé, pedig az Andrássy úton jöttem. Készítek majd egy összefoglalót az utazásról (oda/vissza), hogy bemutassam azoknak, akik ugyanígy nem szokták ezeket az útvonalakat járni. Hát !!! a Rákóczi út, nem éppen világvároshoz méltó útvonal, mármint ami az út mellett látható (lepusztuló házak, bezárt üzlethelyek, .....).

A közelmúlt és közelmúlt történései, híradások Internetes cikkek nyomán, források

  • 2023. június 14. – 07:53 - telex:  Ahogy csúszik a Citadella felújítása, egyre több pénzt kap Mészáros Lőrinc és Garancsi István cége
    "Az eredeti tervekhez képest jócskán csúszhat a Citadella átadása. Múlt héten egy salátarendeletbe bújtatva kitolták a Citadella erőd megvalósításához szükséges közterület-foglalás végét 2025. december 31-re – derült ki a Népszava cikkéből.

    Az építtető cégek – a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Garancsi Istvánhoz tartozó Market Építő Zrt. – azonban nem járnak rosszul
    Gellért-hegy tetejére épült erőd rekonstrukciójára eredetileg 20 milliárdot szánt a kormány. A projekt előkészítésére 2,5 milliárdot adtak, míg a 2021 elején aláírt kivitelezői keretszerződés 14,9 milliárdról szólt."
    "„A terveknek megfelelően halad a Citadella erőd megújítása, megkezdődött a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató kiállítás tartalmának és különleges előcsarnokának kialakítása” – írta a Várkapitányság a Népszavának. Arra viszont nem válaszoltak, hogy mikorra zárulhat le a felújítás, és mikor nyithat meg a Magyar Szabadságharcosok Múzeuma, mint ahogy az sem derült ki, miért kellett a vállalkozók számára kedvező módon módosítani márciusban a kivitelezési keretszerződést."
  • 2024.03.26. - Metropol: Hamarosan elkészül Budán a megújult Citadella: így fog majd kinézni – Galéria

    Forrás: metropol.hu
    "Nemcsak Budapest, de Magyarország egyik szimbóluma a Gellért-hegy tetején 170 éve épült Citadella. Az egykori erőd számtalan sorsfordító jelenetnek volt tanúja hazánk viharos történelme folyamán, az épület állapota azonban az eltelt évtizedek elhanyagoltságának okán életveszélyessé vált. A kaszárnyának épült rondella most kiállítótérként születik ujjá. A Szabadság Múzeuma öleli majd körbe a belső udvart, a Szabadság Parkját."

  • 2025. 01. 25. 10:57 - Magyar Nemzet: Jól halad a Citadella felújítása
    "Jól halad a Citadella felújítása, már megkezdték a belső udvar parkosítását is – közölte közösségi oldalán Dömötör Csaba.
    A politikus azt írta, a jövő évre a zöldfelület a másfélszeresére, 20 ezer négyzetméterre nő, az erődfalon belül pedig egy új, 6 ezer négyzetméteres közparkot alakítanak ki.
    Hozzátette: Az ágyútoronyban a magyarság szabadságküzdelmét bemutató kiállítás nyílik majd"
  • Végül a wikipedia szabad lexikon

    "A Citadella Budapest XI. kerületében, a Gellért-hegy tetején fekvő erőd, melyet az 1848-49-es szabadságharc leverése után, 1854-ben emelt a Habsburg uralkodó. Az UNESCO a budai Várheggyel és a Duna két partjának panorámájával együtt a Gellért-hegyet 1987-ben a világörökség részévé nyilvánította.

    A Citadella erődjét az 1854-es létesítésekor, egy ókori eraviszkusz településre, az oppidum maradványaira építették rá, amelyek ezért jórészt megsemmisültek.
    A 220 méter hosszú, 12–16 méteres falmagasságú erődöt Julius Jacob von Haynau építtette, akinek a nevéhez az 1848-49-es forradalmat és szabadságharcot követő megtorlás fűződik. Különlegessége, hogy a szokásos erődöktől eltérően nem az alatta elterülő város megvédése céljából épült, hanem épp ellenkezőleg: a Citadellának szánt szerep a pesti lakosság megfélemlítése volt. Erről tanúskodnak a városra néző ágyúállások is, ám szerencsére az ágyúkat kizárólag díszlövések leadására használták.Buda török megszállása idején a Gellért-hegy tetején álló keresztény kápolna helyére palánkvárat építettek a törökök. 1813 és 1815 között József nádor javaslatára a palánkvár helyére egyetemi csillagvizsgáló épült.
    Buda várának 1849-es ostrománál a magyar honvédsereg katonái az ostromágyúkat a Gellért hegyen, az egyetemi Csillagda épületének közelében állították fel, bár erről a csillagda munkatársai megpróbálták lebeszélni a honvédeket. Az osztrák tüzérség válaszcsapásainak következtében a csillagászati intézmény épülete teljesen megsemmisült, a súlyosan sérült épületeket az ostrom alatt kifosztották.
    Jegyzőkönyvileg 1897 októberének végén került a demilitarizált Citadella az akkor közel 25 éves főváros birtokába
    Utolsó hadászati célú használata a második világháborúban, Budapest ostroma idején, a támadó szovjet Vörös Hadsereg 2. és 3. Ukrán Frontjával szemben történt, amikor a német és magyar csapatok légvédelmi bázisául szolgált, míg kazamatáiban raktárakat és sebesült ellátó helyet rendeztek be. A harcokban megsérültek védművei, ennek nyomait még napjainkban is jól lehet látni.
    Az erőd keleti, városra néző fala tövében áll a Szabadság-szobor, Kisfaludi Strobl Zsigmond 1947-ben felállított alkotása. A szobor talapzata előtt álló szovjet katona szobrát 1992-ben távolították el és átszállították a budatétényi Memento Parkba.
    2021 tavaszán átépítés miatt kordonokkal lezárták az erődöt. A munkák befejezését 2023-ra tervezték.[9] 2022 tavaszára félig elbontották az egykori műemlék erőd masszív falait.[10]"

Részletekért nyisd meg a hivatkozásokat, vagy keresgélj az Interneten, neked tetsző cikkeket!

2.db. Gömb-Panoráma képet készítettem

133 Mpixel, 120 méteren (Adobe + GigaPano)

133 Mpixel, 75 méteren (Adobe + GigaPano)


A Citadella közelében parkoltam le az autót, fizető automatás parkolóba (Simple APP-al), majd felgyalogoltam, keresve azt a helyet, ahol fel tudnám reptetni a drónomat (DJI Mini 3). Csupán lézengett néhány kiránduló, nézelődő a sétautakon, a játszótér teljesen üres volt, végül találtam egy olyan helyet, ahol nem volt sok fa, ez a felső sétaúton volt és szerencsémre ez pont beleesett egy olyan szabad övezetbe, ahol az MDS nem tiltotta a repülést sem (persze a lakó övezetet mindig kiírja, hogy ott csak "Eseti légtér engedéllyel" reptethetek. Érdekes, hogy az egész Észak-i oldalt tiltotta "Budapest Rendőrség" tiltott területe, de a Citadella körül volt 150 méteres szabad terület, ezt használtam végül a repüléshez, magasság korlát csupán a szokásos VLOS és a 120 m ezen a területen, nem esik bele a Budapest-CTR-be.


Az MDF a kijelölés előtt semmilyen légtérfoglalást nem jelzet (sárga/piros), mégsem enged, Már a Gellért szobor környezete is tiltás alá esik (lehet, hogy Vár kormányzati zárása ennyire ki lett terjesztve?). Előtte este megnéztem, telesen szabad volt a terület, amikor ott voltam, már foglalt volt, eteti légtér jelöléssel, ami akkor nem volt éppen aktív, de tartottam a kijelölt és engedélyezett R=150m.
Ilyen a Citadella látványa a Déli oldal felől, földfelszínről (sétaút), iPhone 12 Mini-vel megörökítve, na és a levegőből (közelebbi helyet választottam a felszálláshoz)?

Ha a képek között azonosakat véltek felfedezni, igen vannak azonos képek, amik mégsem egészen azonosak, mivel az egyik az eredeti kép, a másik az Adobe Lightroom Classic AI (havi díj!!!) segítségével módosított, az építkezés néhány elemét próbáltam "kiradírozni"!


Hát felülről így építkezés alatt elég ronda egy látvány, na és a távolban a kiemelkedő MOL torony, sem illik a lapos környezetébe!

..... ide drón-os videó készül ....

Közelebb mentem a Szabadság szoborhoz, néha próbálkoztak felmenni a teraszra, de a feljáró le van zárva, így mindenki kénytelen volt visszafordulni.



Jó volt a levegőn lenni, napsütésben és reptetni, több hónapos szünetet követően.

..... ide úti-videó készül ....




..... folytatása folyamatban, létrehozás alatt ....



Megjegyzések