Kopaszi gáton a MOL torony szomszédságában, 2025.03.16.

Utolsó módosítás dátuma: 2025.03.17. 19:00

Kihasználva a jó időt, mármint eső nélkül, de rendesen beborulva, és 10 fok körüli hőmérsékletet, kaptam délelőtt egy rövid eltávozási lehetőséget, a 2025.01.01.-től megfogalmazott "lakot terület"-en kívül, reptettem a kedvencemet: DJI Mini 3 drónomat.


Egyetlen képet készítettem csupán, a reptetés, a vezetés élménye volt a fontos, kihasználva a lehetőséget és a lakott területen kívüliséget. Igazából arra voltam kíváncsi, hogy meg tudok-e válni a DJI Mini 3-tól, úgy tűnik egyenlőre ne, de ez egy másik történet. A másik próba a gömb-panoráma készítése és szerkesztése volt (beszámoló hátrébb lesz.

Mi is ez a Kopaszi gát? Röviden: Kikapcsolódás a Duna parton, gasztronómiai élmények, aktív/passzív kikapcsolódás egy kulturált környezetben, Budapest, Rákóczi híd budai lábánál, egy öböl.

Forrás: Wikipedia.hu
A Kopaszi-gát az Összekötő vasúti híd (népnyelven sokszor még: Déli összekötő vasúti híd) lábánál, attól délre, Budapesten a XI. kerületben található. Mintegy 900 méter hosszan a Dunába nyúló gát, amely a Lágymányosi-öblöt választja el a Dunától. A gát területén több kisebb étterem és játszóház is működik, népszerű pihenő- és találkozóhely.

A gát fontos része egy korszerű közparknak, amely négy nagy részből áll, magából a Duna medrét az öböl vizétől elválasztó 750 méter hosszú gát területéből, a gáttól a Rákóczi híddal párhuzamosan futó Andalgó utcából, a Kelenföldi Erőmű melletti Vízpart utcából, és e három vízparti terület által körbeölelt Lágymányosi-öböl vízfelületéből.[1] A gáton lévő hajókikötő és a terület a Kopaszi Gát Kft. tulajdonában van. A téli időszakban minden nap 6–22 óráig, a nyári időszakban pedig 6-tól hajnali 2 óráig nyitva tartó közpark üzemeltetője az 1117 Budapest, Kopaszi gát 5. szám alatt bejegyzett Kopaszi Gát Kft. Az öböl vízfelülete 11,2 ha, amelynek vize állandó kapcsolatban van a Duna főágával. A többnyire egyenletesen lapos mederfenék a budapesti vízmérce 0 pontjánál 1,5-2,5 méterrel mélyebben húzódik; a nyugati, vízpart utcai oldalon valamivel mélyebb. Az öböl fenekét 0,3–2 m vastagságú iszap borítja.[4] A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság rendőrőrse működik a gát bejáratánál. A park egész területe kamerával megfigyelt terület, a biztonsági szolgálat gondoskodik az őrzéséről.

2017 első felében indult el a Nádorkert városrészben a BudaPart ingatlanfejlesztési projekt, melynek részeként a népszerű Kopaszi gát közparkja változatlanul üzemel. A teljes, 54 hektáros fejlesztési terület neve BudaPart-Kopaszi gátra módosult 2017-ben. Az építkezés 2018-ban kezdődött.
.....
Az 1838-as árvíz után kezdték meg a folyamszabályozást a területen, amelynek első eleme a Gellért-hegytől délre húzódó töltéspart, a Kopaszi-gát őse, a 3 km hosszú Kopaszi párhuzammű megépítése lett 1870-1876 között: ez választotta le a hegy alatti szakaszon kiszélesedő Dunáról a Lágymányosi-tó területét.



2009-ben jártam először, a már felújított Kopaszi gátnál, a Fiam akkor tájt RC irányítású vitorlás hajókkal foglalatoskodott, és egy verseny/bemutatót rendeztek az Öbölben.

Azóta eltelt sok idő, a kopasz gát, azóta erdővé változott, a sok vendéglátó hely közül 3 üzemel, a többi bezárva, átalakítás alatt.

Meglepően sokan sétálnak, futkároznak és kerékpároznak a sétányon.





Mivel már korábban többször jártam a Kopaszi gátnál, sőt a MOL toronyban is, így most ezekről a továbbiakban nem esik szó, helyette a képfeldolgozással, videó szerkesztéssel kapcsolatos tapasztalataimat foglalom össze.

A Drónom amivel a felvételeket készítettem, DJI Mini 3. A drónokról olvashatsz összehasonlítást itt. A Drónom kamerája úgy van nálam beállítva, hogy RAW+JPG képformátumot készít, ezt mind a képek és a gömb panoráma képeknél is azonos. A képeket úgy készítem, hogy a drón 5.db. képet készít "AEB" módban, amit utólag össze kell fésülni, a RAW képeket pedig fel kell dolgozni és konvertálni az általánosan használható JPG formátumra.

A képfeldolgozásra az Adobe Lightroom Classic asztali alkalmazást használom (havi előfizetési díjat!).

A gömb panoráma képek készítésekor, a drón automatikusan exponálja a képeket, 1 panoráma képhez 35.db. képet készít, amit utána fel kell dolgozni és gömb-panoráma képbe össze kell szerkeszteni. A képek feldolgozásakor mindig a RAW formátumú fájlokat használom inputként, bizony fáradságos munka egyesével a képek szerkesztése (képkivágás, forgatás, korrekciók, részletek/alakok/objektumok törlése, majd exportálása JPG formátumba.

Most kifejezetten megszenvedtem a gömb-panoráma képek szerkesztésével. Borús árnyékos, ugyanakkor napsütéses időjárás volt, így bizony voltak csúcsfények, és árnyékok, és mivel lógott az eső lába, így bizony szín-korrekciókra is szükség volt, különösen az öböl vízfelülete nézett ki pocsékul, sárgás, átláthatatlan víztömegből, kellett varázsolnom, élvezhető képeket (35.db = 1 gömb-panoráma).

A DJI FLY telefonos APP szoftver képes összeszerkeszteni a 35.db. képet egyetlen gömb-panoráma képpé, majd ezt fel lehet tölteni a Facebook oldalra, de ennek minőségét a Facebook nagyon-nagyon lerontja (lebutítja!):

Végül sok-sok órát töltöttem a 2.db. gömb panoráma kép létrehozásakor, mivel nem tudtam teljesen hibátlanul feldolgoznom a RAW képeket, így most kiinduláskor a JPG képekből indultam el (mivel a Drón képalkotó szoftvere, eleve korrigált), és utána szerkesztettem össze a gömb-panoráma képet. Erre a célra a PanoGiga szoftvert használom az asztali szállítógépemen, majd az összeszerkesztett képet feltöltöm a saját Google Fotótáramba. A gömb-panoráma kép egy speciális JPG, amig görgetéséhez/forgatásához speciális szoftverre van szükség, én a Google Fotó tarát használom erre a célra, majd a képet a feltöltést követően megosztom a Google által létrehozott LINK (hivatkozást).

A RAW-ból általam korrigált és összeszerkesztett JPG

A RAW-ból általam korrigált és összeszerkesztett JPG
Mivel se színben, se fekete lyuk nélkül nem sikerült létrehoznom jó képet, így a Drón szoftver JPG képeiből indultam ki.
JPG-ből készült kép, a képre kattintva meg lehet nyitni a megosztott, forgatható panoráma képet, kell a képre kattintani, majd ismét a képre kattintani, ekkor válik forgathatóvá.

JPG-ből készült kép, a képre kattintva meg lehet nyitni a megosztott, forgatható panoráma képet, kell a képre kattintani, majd ismét a képre kattintani, ekkor válik forgathatóvá.

A Gömb-panoráma képek nagyíthatók, kicsinyíthetőek és mozgathatóak!

A videó szerkesztésre a fizetős (verziónkként újra megvásárlandó!), Wondershare Filmora V.13.6.13.-nál megálltam (már valahol V14.....-nál tartanak, AI meg sok minden került bele, amit nem használók, feleslegesen kidobandó pénzem pedig nincsen, hiszen nincsen bevételem a megosztásokból!).

Korábbi fényképezéssel, videó szerkesztéssel kapcsolatos bejegyzéseim:
Továbbá a DOE (Drónpilóták Országos Egyesülete) elnöke egy Facebook-os hozzászólásban ígéretet jelzett, hogy szervezésre került tudásmegosztás, a gömb-panoráma témakör, webinárium keretében.


Megjegyzések